);

Czym jest trening kettlebell?

Zapraszam do zapoznania się z ciekawą i dynamiczną formą treningu siłowo- wytrzymałościowego, jakim jest TRENING KETTLEBELL.

Odważnik Kettlebell swą prostą formą przypomina kulę armatnią z uchwytem, najczęściej wykonany z żeliwa, stali, bądź winylu (tych ostatnich z wielu względów nie polecam). Występuje w różnych wielkościach i wagach, które można dostosować do swoich potrzeb treningowych i sprawności fizycznej (Standardowo dla kobiet jest to 8kg dla mężczyzn 16kg). Jest to rodzaj hantli. Co jednak różni go od zwykłej hantli to przesunięty środek ciężkości, dzięki któremu ćwiczenia z odważnikiem nabierają nowych właściwości (m.in. efekt niestabilności). Trening Kettlebell polega na wykonywaniu ćwiczeń angażujących całe ciało (unifikacja zamiast izolacji). W przeciwieństwie do treningu na specjalistycznych maszynach przystosowanych do rozbudowy poszczególnych części ciała poprzez ich wyizolowanie, Kettlebell ma prosty design, lecz niezwykle skutecznie przyczynia się do rozwoju siły, wytrzymałości, sprawności oraz sylwetki, o której zawsze marzyłaś/eś.

A oto najważniejsze z korzyści, jakie niesie za sobą Trening Kettlebell:

 

 • SPALANIE TKANKI TŁUSZCZOWEJ- dzięki zaangażowaniu dużej ilości grup mięśniowych w każdym ćwiczeniu, trening sprawia, że spalamy większe ilości kalorii, a tym samym skuteczniej niż inne formy treningu, widocznie redukuje tkankę tłuszczową w stosunkowo krótkim czasie. Jest znakomitą metodą pozbycia się zbędnych kilogramów i kształtowania wysportowanej sylwetki.

 

 • BUDUJE SIŁĘ FUNKCJONALNĄ ORGANIZMU-, czyli siłę potrzebną do wykonywania codziennych życiowych czynności, zajęć domowych, bądź uprawiania innych dyscyplin sportowych. W przeciwieństwie do treningu na maszynach, który poprzez izolację mięśni nie przyczynia się do rozwoju siły funkcjonalnej, jakże przydatnej w naszym codziennym życiu. (Zakupy, remont czy bieg na przystanek z bagażami itp. J)

 

 • KETTLEBELL ZWIĘKSZA SIŁĘ I WYTRZYMAŁOSĆ-buduje siłę oraz tkankę mięśniową, nie prowadząc do nadmiernej i nienaturalnej zabudowy muskulatury ciała(hipertrofia miofibralna vs. sarkoplazmatyczna). Zwykle kobiety niesłusznie rezygnują z treningu z obciążeniem z obawy przed nadmierną rozbudową mięśni. Organizm kobiety wytwarza 10-20 razy mniej testosteronu niż organizm mężczyzn, w związku, z czym nie jest w stanie rozbudować nadmiernej muskulatury podczas tego typu treningu. Kettlebell wyrabia silne, naturalnie wyglądające mięśnie, kształtując przy tym nienaganną sylwetkę zarówno kobiet jak i mężczyzn.

 

 • WYRAŹNIE POPRAWIA OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE W INNYCH DZIEDZINACH SPORTU- Specyfika i mechanika ćwiczeń sprawia, że efekty osiągane przez ich wykonywanie bezpośrednio przekładają się na polepszenie osiągnięć sportowych. Co czyni odważniki Kettlebell nieocenionym narzędziem dla sportowców praktycznie każdej dyscypliny( Np. SWING to generowanie mocy i dynamiczna praca bioder, która jest podstawą praktycznie każdej atletycznej aktywności fizycznej). Jest to forma treningu szczególnie doceniana w Stanach Zjednoczonych przez czołowych trenerów i szkoleniowców a także jednostki specjalne i wojsko( Secret Service zmieniło nawet stary test sprawnościowy swoich funkcjonariuszy na 10 minutowy SNATCH TEST z 24 kilowym odważnikiem.). Trening Kettlebell cieszy się niesłabnącym powodzeniem od ponad 10 lat.

 

 

 • REDUKUJE SCHORZENIA KRĘGOSŁUPA- Trening Kettlebell skutecznie wzmacnia mięśnie tzw. „rdzenia ciała”, czyli mięsnie brzucha, pleców, klatki piersiowej i mięśnie stabilizujące kręgosłup. Tym samym przyczynia się do kształtowania prawidłowej postawy ciała i zmniejsza ryzyko kontuzji oraz chorób i zwyrodnień kręgosłupa. Co jest bardzo przydatne w dzisiejszych czasach gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej, co powoduje osłabienie mięśni posturalnych. Coraz częściej niektóre z ćwiczeń z odważnikami stosowane są w fizjoterapii i rehabilitacji.

 

 • ZWIĘKSZA ELASTYCZNOŚĆ I MOBILNOŚĆ CIAŁA- Natura ćwiczeń z odważnikiem pozwala na odzyskanie utraconej zdolności pełnego ruchu w stawach (bez stretchingu czy jogi). W zgodzie z naturą nadając mobilność stawom kostki czy biodra lub budując stabilność stawu kolanowego czy odcinka lędźwiowego.

 

 • ZWIĘKSZA WYSTRZYMAŁOŚĆ MIĘŚNI, KOŚCI, WIĘZADEŁ I STAWÓW
  • Poprawia grubość chrząstek i unaczynienie mięśni,
  • Redukuje sztywność stawów występującą w chorobie zwyrodnieniowej,
  • Zmniejsza ryzyko kontuzji i urazów,
  • Redukuje bóle pleców,
  • Jest znakomitą forma rehabilitacji w urazach mięśniowo-stawowych

 

 • PRZYŚPIESZA PRZEMIANĘ MATERII-według badań o 10% poprawia trawienie i pracę jelit, chroniąc nas przed chorobami układu pokarmowego, m.in.. rakiem jelita grubego. Odpowiednio ułożony trening pozwala na jeszcze większe spalanie kalorii dzięki efektowi zwanemu, jako EPOC (Excess post-exercise oxygen consumption), czyli zwiększoną powysiłkową podaż tlenu. Dzięki czemu jak dowodzą badania będziesz spalać duże ilości kalorii nawet do 48 godzin po treningu(tak nawet siedząc przed telewizoremJ).

 

 • POMAGA W WALCE Z CHOROBAMI PRZEWLEKŁYMI- dzięki zwiększonej tolerancji glukozy skutecznie przeciwdziała cukrzycy i otyłości. Ma korzystny wpływ przy chorobach sercowo-naczyniowych. Stabilizuje ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, wzmacnia serce. Zmniejsza ryzyko osteoporozy, na którą są narażone głównie kobiety po 35 roku życia. Podczas treningu oporowego (siłowego) zostaje zwiększona ilość absorbowanego do kości wapnia.

 

 • POLEPSZA SAMOPOCZUCIE I SAMOOCENĘ-ma pozytywny wpływ na poprawę nastroju i samopoczucia. Dzięki dużej ilości endorfin wydzielanych podczas treningu oporowego Kettlebell pomaga przezwyciężać stresy, dodaje pewności siebie i energii. Skutecznie zmniejsza kliniczne objawy depresji, zapobiega apatii. Buduje nie tylko silne ciało, ale i mocną psychikę.

 

 • POPRAWIA JAKOŚĆ SNU- sen staje się głębszy i spokojniejszy, co sprzyja regeneracji organizmu i dodaje energii w ciągu dnia.

 

 

 • OPÓŹNIA PROCESY STARZENIA- ujędrnia ciało i poprawia elastyczność skóry, pozwala utrzymać odpowiednią wagę ciała i zwiększa siły witalne, dzięki czemu dłużej będziemy się czuć i wyglądać młodo.

 

 • POLEPSZA KOORDYNACJĘ RUCHOWĄ- w przeciwieństwie do pracy na maszynach, która nie wymusza stabilizacji ciała, ćwiczenia Kettlebell wymagają zaangażowania mięśni stabilizujących, które otaczają stawy, dzięki czemu skutecznie poprawiają koordynację ruchowa oraz buduje odporność na kontuzje.

 

 • POLEPSZA PRACĘ UKŁADU NERWOWEGO- dzięki czemu wzrasta koordynacja nerwowo-mięśniowa a co za tym idzie, wzrost siły mięśni, szybkość oraz poprawa ogólnej sprawności fizycznej.

 

 • Trening Kettlebell uczy dyscypliny, cierpliwości, motywacji i dokładności, przyczyniając się tym samym do rozwoju nie tylko kultury fizycznej, ale i wzmacniania pozytywne cechy charakteru.

 

 

co da ci trening kettlebell:

 

 • SPALANIE TKANKI TŁUSZCZOWEJ
 • BUDUJE SIŁĘ FUNKCJONALNĄ
 • ZWIĘKSZA WYTRZYMAŁOSĆ
 • ZWIĘKSZA ELASTYCZNOŚĆ I MOBILNOŚĆ
 • POLEPSZA KOORDYNACJĘ RUCHOWĄ

“Jest coś pierwotnego w machaniu tymi stalowymi kulami,coś co sprawia ,że znów czujesz się naturalnie w swoim ciele.”

Marcin szymczykiewicz

TRAIN Hard, TRAIN Smart! Peace & out!

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>